Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Bricanyl Turbuhaler toz inhalatör 0.5 mg/doz Kullanma Talimatı

Solunum Sistemi » Solunum Sisteminde Tıkanma - Astım İlaçları » Sistemik Adrenerjikler » Selektif Beta 2 Adrenoreseptör Agonistleri » Terbutalin

KULLANMA TALİMATI

BRICANYL® TURBUHALER® Toz Inhalatör 0.5 mg/doz Inhalasyon yoluyla kullanılır.

•Etkin madde:

Her inhalasyon dozunda 0,5 mg Terbütalin sülfat

•Yardımcı maddeler:

Bu üründe yardımcı madde kullanılmamaktadır.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

• Bu kullanma talimatım saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.


• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.


• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.


• Bu ilacın kullanımı sırasında doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.


• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışındayüksek veya düşükdoz kullanmayınız.


Bu Kullanma Talimatında:


1. BRICANYL® TURBUHALER® nedir ve ne için kullanılır?


2. BRICANYL® TURBUHALER® kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler


3. BRICANYL® TURBUHALER® nasıl kullanılır?


4. Olası yan etkiler nelerdir?


5.BRICANYL® TURBUHALER®'in saklanmasıBaşlıkları yer almaktadır.

1. BRICANYL® TURBUHALER® nedir ve ne için kullanılır?

BRICANYL TURBUHALER kuru toz inhalatördür ve içinde terbütalin ilacını taşır.
BRICANYL TURBUHALER, solunum yolunu genişleterek nefes almayı kolaylaştırır. İnhalatörün ağız parçası aracılığıyla nefes aldığınızda, ilaç nefesinizi ciğerlerinize kadar takip eder.
BRICANYL TURBUHALER Toz Inhalatör 0,5 mg/doz, her inhalasyonda kuru toz halinde 0,5 mg terbütalin sülfat sağlayan 100 dozluk plastik inhalasyon cihazı bulunan ambalajlarda takdim edilmektedir.

2. BRICANYL® TURBUHALER® kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler BRICANYL® TURBUHALER®'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Terbütalin'e alerjiniz olması durumunda.

BRICANYL® TURBUHALER®'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

• BRICANYL (terbütalin) veya başka herhangi bir ilaca karşı beklenmeyen bir reaksiyonla karşılaştınızsa doktorunuza söyleyiniz.
• Bazı durumlarda BRICANYL TURBUHALER'in kullanımı özel dikkat gerektirir. Bu nedenle, başka sağlık sorunlarınız, özellikle kalp rahatsızlığı, düzensiz kalp ritmi, göğüs ağrısı, şeker hastalığı (diyabet) veya tiroid bezinin aşırı çalışması (hipertiroidizm) varsa, bunlar hakkında doktorunuzu her zaman bilgilendiriniz.
• Doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında, reçetesiz olarak aldıklarınız da dahil, her zaman bilgi vermelisiniz. Ayrıca bakınız “Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı”.
• BRICANYL TURBUHALER size sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir. Doktorunuz tavsiye etmedikçe, başka problemleriniz için kullanmayınız. İlacı hiçbir zaman başka birine vermeyiniz.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza v^-ya eczacınıza danışınız.


BRICANYL TURBUHALER ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuzu hamile olduğunuz veya hamile kalmaya çalıştığınız konusunda bilgilendiriniz. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. BRICANYL, hamile kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir. Yine de BRICANYL TURBUHALER kullandığınız dönemde hamile kalırsanız, mümkün olduğunca çabuk doktorunuzla temasa geçiniz.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.


Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.


BRICANYL TURBUHALER ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuza emzirmekte olduğunuzu söyleyiniz. Emzirme durumunda, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. BRICANYL, emzirmekte olan kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir.

Araç ve makine kullanımı

BRICANYL TURBUHALER araç ve makine kullanımını etkilemesi beklenmemektedir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Beta blokör olarak isimlendirilen ilaçlar (yüksek tansiyon, kalp için kullanılan bazı ilaçlar ve bazı göz damlaları), steroid ilaçlar, ksatinler ve idrar arttırıcılar BRICANYL ile eş zamanlı olarak kullanıldığında, BRICANYL'in etkisini azaltabilir veya bloke edebilirler. BRICANYL ile eş zamanlı kullanılan bazı belli ilaçların kan seviyesindeki tuz dengesine de etkileri olabilir (düşük potasyum seviyeleri). Genellikle bu önemsizdir, ancak bazı durumlarda kalp ritmi üzerinde etkisi olabilir.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


3. BRICANYL® TURBUHALER® nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

Doz kişiye özeldir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyunuz. Bunlar, bu talimatta bulunan bilgilerden farklı olabilir.
BRICANYL TURBUHALER düzenli aralıklar yerine, gerektikçe kullanılmalıdır.
İlk kez BRICANYL TURBUHALER kullanmaya başlamadan önce, “

TURBUHALER Nasıl Kullanılır

” bilgisini okumanız ve talimatlara dikkatlice uymanız önemlidir.
Küçük çocukların TURBUHALER'i kullanmakla ilgili zorlukları olabilir. Bu nedenle çocuğun kullanım talimatlarını uygulayabildiğinden emin olmak gerekir.
Nefes alma zorluğunuzu gidermek için her zamankinden daha yüksek dozlar kullanmanız gerekiyorsa mümkün olduğunca çabuk bir şekilde doktorunuza başvurunuz. Astımınızı kontrol altına almak için ek tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir.

BRICANYL TURBUHALER dozunu, doktorunuza danışmadan arttırmayınız.

Her inhalasyonda, bir miktar ilaç ağız ve boğaz içine yapışabilmektedir. Yan etki riskini azaltmak amacıyla, BRICANYL TURBUHALER kullandıktan sonra mümkün olduğu takdirde ağzınızı su ile çalkalamanız önerilmektedir.

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için alışılagelmiş doz:

Gerektiğinde 1 inhalasyon (0,5 mg). Gerekli durumlarda, tek doz halinde 3 inhalasyona kadar (1,5 mg) uygulanabilir. 24 saatlik bir zaman diliminde uygulanan toplam doz genellikle 12 inhalasyonu (6 mg) aşmamalıdır.

Uygulama yolu ve metodu:

Inhalasyon yolu ile uygulanır.

Değişik yaş grupları:

Çocuklarda kullanımı: 3-12 yaşlarındaki çocuklar için alışılagelmiş doz:

Gerektiğinde 1 inhalasyon (0,5 mg). Gerekli durumlarda, tek doz halinde 2 inhalasyona kadar (1 mg) uygulanabilir. Çocuklar genellikle 24 saatlik bir zaman diliminde 8 inhalasyonu (4 mg) aşmamalıdırlar. BRICANYL TURBUHALER genellikle 5 dakika içinde etki gösterir. BRICANYL TURBUHALER'in etkisi 6 saate kadar sürer. BRICANYL TURBUHALER akut astım atağınız olması durumunda bile etkilidir.

Yaşlılarda kullanımı:

Yetişkinlerle aynı doz kullanılır.

Özel kullanım durumları :

Veri yoktur.

Eğer BRICANYL® TURBUHALER® 'in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.


Kullanmanız gerekenden daha fazla BRICANYL® TURBUHALER® kullandıysanız

Sadece doktorunuzun size reçete ettiği sayıda doz (inhalasyon) uygulayınız. Daha fazlasını kullanmak, yan etki riskini arttıracaktır. Doz aşımı sonrasında en sık görülen belirti ve işaretler aşağıdaki gibidir:
* mide bulantısı
* baş ağrısı
* hızlı veya düzensiz kalp atışı
* kas krampları
* sinirlilik, huzursuzluk, titreme
* sersemlik veya sıra dışı uyuşukluk
Bu belirtilerden herhangi biri olursa doktorunuza başvurunuz.

BRICANYL® TURBUHALER® 'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.


Eğer BRICANYL® TURBUHALER® dozunu almayı unutursanız

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.


BRICANYL TURBUHALER düzenli aralıklar yerine, gerektikçe kullanılmalıdır. Ancak, size düzenli tedavi reçete edilmişse ve bir doz almayı unutmuşsanız, dozu almayı unuttuğunuzu hatırlar hatırlamaz alınız. Eğer bu, bir sonraki doz zamanına çok yakınsa, bir sonraki doza kadar bekleyiniz.

4. Olası Yan Etkiler:

Tüm ilaçlar gibi BRICANYL® TURBUHALER®'in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
BRICANYL TURBUHALER kullandığınızda genelde hiçbir yan etki hissetmezsiniz. Oluşan yan etkiler genellikle hafiftir ve bir veya iki haftalık tedavi sonrası kendiliğinden geçer. Ancak, aşağıdaki yan etkilerden biri sizi rahatsız ederse veya geçmezse doktorunuza söyleyiniz.

Çok yaygın görülen yan etkiler (her 10 kişide 1 'den fazla görülür)


titreme baş ağrısı
* kalbinizin hızlı atması

Yaygın görülen yan etkiler (her 10 kişide 1 'den az görülür)


kalbinizin hızlı atması kas krampları
kandaki potasyum seviyelerinde azalma

Yaygınlığı bilinmiyor*


* düzensiz kalp atışları
göğüs ağrısı (anjina gibi kalp problemlerine bağlı olarak). BRICANYL TURBUHALER kullanımı sırasında, bu semptom görülüyorsa doktorunuza bildiriniz, ancak size söylenene kadar ilacı kullanmayı durdurmayınız. mide bulantısı (hasta hissetme) ağız ve boğazda irritasyon
Uyku bozuklukları ve endişeli hissetme, huzursuzluk ve hiperaktivite gibi davranış değişiklikleri. bronkospazm (hava yollarındaki kasların kasılarak hırıltılı nefes almaya yol açması)** ciltte kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar
Bu yan etkiler pazarlama sonrası raporlardan elde edilmiştir ve bu sebeple yaygınlığı bilinmemektedir.
* inhalasyon ilaçları bronkospazma neden olabilir
Her ne kadar yaygınlığı bilinmese de bazı kişilerde zaman zaman göğüs ağrısı görülmüştür (angina gibi kalp problemlerine bağlı olarak). BRICANYL TURBUHALER kullandığınız süre içinde bu belirtiler oluşursa doktorunuza söyleyiniz, ancak doktorunuz aksini söylemedikçe ilacı kullanmayı bırakmayınız.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.


5. BRICANYL® TURBUHALER®'in saklanması

BRICANYL® TURBUHALER®'i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.


BRICANYL TURBUHALER'i her kullanışınızdan sonra kapağını kapatınız.
30°C altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.

BRICANYL TURBUHALER'i inhalatörde ve dış ambalajında belirtilen son kullanma tarihinden sonra kullanmayınız.

Ruhsat Sahibi:


AstraZeneca İlaç San.ve Tic.Ltd.Şti.
Büyükdere Cad.Yapı Kredi Plaza B Blok Kat 4 Levent - İstanbul tarafından ithal edilmiştir.

Üretim Yeri:


AstraZeneca Dunkerque Production 224 avenue de la Dordogne, BP41 59944 Dunkerque cedex 2 Fransa

Bu kullanma talimatıtarihinde onaylanmıştır.


TURBUHALER NASIL KULLANILIR?

TURBUHALER, ilacın ek madde kullanılmadan uygulandığı çok dozlu bir inhalasyon cihazıdır. TURBUHALER aracılığıyla nefes aldığınızda kuru toz halindeki ilaç akciğerlere ulaşır. Bu nedenle, ağız parçası aracılığıyla güçlü ve derin bir nefes alınması önemlidir. TURBUHALER'i kullanmak çok kolaydır. Aşağıdaki talimatları izlemeniz yeterlidir.
1. Koruyucu kapağı döndürerek çıkarınız.
Ağız
parçası
Doz gösterge penceresi
Doz
yükleme ^ bileziği

2. Doz yükleme bileziği altta kalacak şekilde TURBUHALER'i dik olarak tutunuz. Doz yükleme bileziğini sonuna kadar çevirdikten sonra tekrar geri çevirerek TURBUHALER'e bir dozluk ilaç dolmasını sağlayınız.
3. Nefesinizi veriniz. TURBUHALER ağzınızdayken nefesinizi vermeyiniz.

4. Ağız parçasını dişlerinizin arasına yerleştiriniz, dudaklarınızı kapatınız ve ağzınızdan güçlü ve derin bir nefes alınız. Ağız parçasını çiğnemeyiniz ve kuvvetle ısırmayınız.
5. Nefesinizi vermeden önce TURBUHALER'i ağzınızdan çıkarınız. Bir dozdan fazla kullanmanız gerekiyorsa, 2-5'inci basamakları tekrarlayınız.
6. Koruyucu kapağını kapatınız.
7. Önerilen dozu aldıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

DİKKAT!

TURBUHALER ağzınızdayken nefesinizi vermeyiniz.
Her kullanımdan sonra koruyucu kapağını kapatınız.
Doz miktarı çok az olduğundan, inhalasyondan sonra herhangi bir tat hissedemeyebilirsiniz. Ancak, talimatları doğru olarak uyguladıysanız, ilacın akciğerlerinize ulaştığından emin olabilirsiniz.

TURBUHALER'in temizlenmesi


Ağız parçasını kuru bir bezle düzenli aralıklarla (haftada bir) temizleyiniz. Ağız parçasını temizlerken su kullanmayınız.

TURBUHALER'in boşaldığı nasıl anlaşılır?


Doz göstergesinde kırmızı renk görülmeye başladığında yaklaşık 20 doz kalmış demektir. Kırmızı renk, doz gösterge penceresinin altına ulaştığında TURBUHALER'de ilaç kalmamış demektir. TURBUHALER sallandığında duyulan ses, içinde bulunan ilaçtan değil, nem çekici maddeden gelmektedir.

İlaç Bilgileri

Bricanyl Turbuhaler toz inhalatör 0.5 mg/doz

Etken Maddesi: Terbütalin sülfat

Atc Kodu: R03CC03

Pdf olarak göster

Google Reklamları

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.